kolmapäev, 4. märts 2009

TalveAkadeemia 2009: linnaplaneerimine nõuab otsuseid täna

MTÜ TalveAkadeemia
PRESSITEADE
03.03 2009
 
Talveakadeemia 2009: Ökoloogilise elukeskkonnani jõudmine nõuab otsuste tegemist täna.
 
Möödunud nädalavahetusel 27.02 – 0103.2009 toimus Harjumaal Nelijärvel üliõpilaste teaduskonverents Talveakadeemia: "Linnaplaneerimine – luues säästvat elukeskkonda". Seitsmendat aastat toimunud säästva arengu teemalisel TalveAkadeemial räägiti seekord linnaplaneerimise minevikust ja tulevikust.
 
TalveAkadeemia on hea koht uute tutvuste sõlmimiseks ja ideede vahetamiseks. Osalejad arutasid omavahel keskkonnaökonoomika, tudengiteaduse ja  hariduse parandamine teemadel. Konkreetsemateks tuleviku ideedeks said linnas tervisejooksu tegijate koondamine, WWOOF Eesti külalisreisid mahetaludesse ning Suveakadeemia projekti jätkamine.
 
"Läänemaailmas on aastakümneid räägitud linnakeskkonna jätkusuutlikumaks muutmisest, on viimane aeg midagi reaalset ära teha." kritiseeris Soomest pärit tehnoloogiadoktor Eero Paloheimo. Lahendusena tutvustas ta oma ideed Hiinas rajamisel olevast ökolinnast.
 
Linnalooduse teemalises mõttevahetuses osalesid ökoloog Marko Mägi, arhitekt Oliver Alver, maastikuarhitekt Merle Karro-Kalberg ning kirjanik Jaan Kaplinski. Selgus, et inimesed tahaks enda ümber küll natuke loodust, elades aed-linnas, kuid samas ei oma taoline killustatud loodus suuremat väätust bioloogilise mitmekesisuse kandajana. Oluliste rohealade säilimine linnakeskkonnas nõuab kokkuleppeid ja nende rohealade väärtustamist. Leiti, et Eesti parkides on vähe omanäolisust, parkide kujunduses on eeskujuks teised kultuurid ja piltajakirjad. "Rohkem julgust kujundada vähem ja jääda iseendaks", oli paneelis osalenute ühine arvamus.
 
Konverentsil tegid ettekandeid sügisel toimunud säästva arengu teemalise üliõpilasartiklite konkursi parimate tööde autorid. Konkursi võitis Rando Tuvike, kes on Tallinna Ülikooli doktorant, tema artikli pealkiri on "Läänemere punavetikate polüsahhariidstruktuurid ja nende termostabiilsus: Eesti unikaalse loodusvara kvaliteedinäitajad".
 
Björn M. Frostell, Rootsi Kuningliku Tehnoloogiainstituudi professor, kes tegi Nelijärvel tööstusökoloogia teemalise ettekande, arvas TalveAkadeemiast kokkuvõtlikult nii:  "Leian, et olete loonud Eesti tudengitele ja edaspidiste säästva arengu teemaliste arutelude jätkumiseks Eestis midagi väga olulist."
 
TalveAkadeemia toetajad on Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Maaülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna Ülikool, Tartu Ülikool, Hasartmängumaksu Nõukogu, Keskkonnainvesteeringute Keskus, Edelaraudtee, MTÜ Loodusajakiri, Pajumäe, Pühajärve Puhkekeskus, Saidafarm, Vändra Leib, Ökosahver.
 
Uuendusena anti sel aastal välja konverentsi ajakiri, kus on esinejate, ettekannete ja konverentsi teemade taust pikemalt lahti kirjutatud. Sel aastal toimus esmakordselt ka otseülekanne. Lindistatud ettekanded on leitavad videoloengute portaalist www.areng.ee. Infot ajakirja, konverentsi piltide, grupitööde tulemuste ja palju muu huvitava kohta leiab TalveAkadeemia kodulehelt wwwtalveakadeemia.ee.

Lisainformatsioon:
Kadri Runnel
TalveAkadeemia 2009 projektijuht
tel. 5598 1306
e-post: kadri.runnel@gmail.com
 
Pressiteate koostas:
Evelin Aavik
e-post: evelin.aavik@gmail.com

1 kommentaar:

Anonüümne ütles ...

oppinud